inicio mail me! sindicaci;ón
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Szanty

Teksty znanych i tych mniej znanych szant

Gdzie ta keja (mp3)

1. Gdyby tak ktoś przyszedł i powiedział:       a
- Stary, czy masz czas?                                     G a
Potrzebuję do załogi jakąś nową twarz,          a C G7 C
Amazonka, Wielka Rafa, oceany trzy,            C C7 F d
Rejs na całość, rok, dwa lata – to powiedziałbym: d a E7 a

Więcej »

Marco Polo (mp3)

1. Nasz „Marco Polo” to dzielny ship,   e G D e
Największe fale brał.                                e G
W Australii będąc widziałem go,              C e G D
Gdy w porcie przy kei stał.                      e D e

Więcej »

Morskie opowieści

1. Kiedy rum zaszumi w głowie,                              d
Cały świat nabiera treści,                                  C
Wtedy chętnie słucha człowiek                           d
Morskich opowieści.                                          F C d

Więcej »

Hiszpańskie dziewczyny

Żegnajcie nam dziś hiszpańskie dziewczyny         eC
Żegnajcie nam dziś marzenia ze snów                   eCD
Ku brzegom angielskim już ruszać nam pora       eDeh
Lecz kiedyś na pewno wrócimy tu znów!             eH7e 
Więcej »

Sześć błota stóp (mp3)

Ref.: Sześć błota stóp, sześć błota stóp,
Dziewięć sążni wody i sześć błota stóp.

1. Uderz w bęben już, bo nadszedł mój czas,                                  e h e D e
Wrzućcie mnie do wody, na wieczną wachtę trza tam, gdzie…    h e H7

Więcej »

Pacyfik (mp3)

1. Kiedy szliśmy przez Pacyfik,            C
- Way-hey, roluj go,                               C G
Zwiało nam z pokładu skrzynki,…..     C
- Taki był cholerny sztorm.                  C G C

Więcej »

Dziesięć w skali Beauforta

1. Kołysał nas zachodni wiatr,                   a d
Brzeg gdzieś za rufą został.                  E7 a
I nagle ktoś, jak papier zbladł -             d a
Sztorm idzie, panie bosman!                 H7 E7

Więcej »

Kurs na Łódź, czyli targi Boatshow 2014

showJuż za 2 tygodnie, tj. 14. listopada 2014 rozpocznie się kolejna edycja targów Boatshow 2014 w Łodzi. Odbędzie się ona w hali „EXPO-Łódź” w Łodzi przy Al. Politechniki 4.W tegorocznych targach BOATSHOW żeglarze i  motorowodniacy poznają ofertę największych polskich stoczni oraz przedstawicieli światowych marek:
Galeon, Delphia Yachts, Balt–Yacht, Power Boats, A.M.S. Boats, Horyzont, Cobrey Yachts, M&YC, Olimpia Yacht, Dedimarine, Best Boats, Eskapader, Skyboat, So–Top, Prestige Boats, Marinero, Atana, X-Cat, Haber Yachts, Northman, Antila Yachts, Janmor, Sedna Yachts,  Solina Yacht

192  wystawców zaprezentuje jachty  z Finlandii, Hiszpanii, Norwegii, Polski, Ukrainy, USA i Włoch. Wydarzeniem targów będą prezentowane nowości, a wśród nich:
– światowa premiera polskiego jachtu Galeon 305 HTS,
– premiera europejska norweskiego jachtu Draco 27 RS,
– polskie premiery: Bayliner 742 Cuddy, Solina 22, Maxus 26, Nexo 3rd, Mastercraft NXT, RIB Tender ZF3, Escapade 550, Rodman Spirit 31 HT. Będą też  skutery wodne,  kajaki, łodzie wiosłowe i pontony oraz osprzęt, wyposażenie i elektronika  jachtowa, oferta czarterów, odzieży i  przyczep.

Sobota 15 listopada będzie dniem Polskiego Związku Żeglarskiego, który obchodzi swoje  90-lecie. Warto też zaplanować udział w warsztatach prowadzonych przez żeglarskie autorytety.

W  tawernie targowej  zagra m.in. gwiazda scen szantowych zespół EKT Gdynia.
Na zwiedzających czekają atrakcyjne nagrody w konkursach targowych.

Kiedy?
14-16 listopada
Gdzie?
„EXPO-Łódź” Łódź, Al. Politechniki 4.

Kornaty – chorwackie perełki

 

Archipelag Kornaty leży w północnej części Dalmacji, na wysokości chorwackiego wybrzeża pomiędzy Sibenikiem i Zadarem. Obszar archipelagu liczy35 km długości oraz 13 km szerokości. Znajduje się na nim ok .150 wysp i wysepek, co sprawia, że jest on „najgęstszym” archipelagiem na Morzu Śródziemnym. Swoją bierze od największej z wysp wchodzących w jego skład – Kornatu Powstał on w wyniku wypiętrzania skał przez wsuwanie się  tektonicznej płyty afrykańskiej pod płytę euroazjatycką. Widocznym efektem tego procesu są malownicze klify na zachodnich wybrzeżach wysp( zwane , których całkowita długość wynosi 12 km, a najwyższy z nich liczy 70 m (Kolobučar). Ze względu na wyjątkowe walory krajobrazowe, interesującą geomorfologię a także bogactwo tutejszego ekosystemu większa część archipelagu została włączona do powstałego w 1980 roku parku narodowego, jednego z 8 znajdujących się na terytorium Chorwacji.

kornati

Kornaty nie były stale zamieszkiwane, głównie ze względu na brak źródeł wody pitnej. Należały one do mieszkańców wyspy Murter i Dugi Otok, którzy latem wypasali na nich swoje zwierzęta i uprawiali ziemię. Przypominają o tym kamienne mury, które dzielą wyspy wyznaczając dawne pastwiska. Obecnie cały archipelag stale zamieszkuje zaledwie 7 osób.

KornatiAnchorage

Oczywiście na Kornaty można się dostać jedynie drogą morską. Wstęp do parku najlepiej wykupić w okolicznych marinach. Można go jeszcze kupić od poruszających się łodziami strażników parku, lecz wtedy opłata jest znacznie wyższa. Ponadto jeśli ktoś zamierza wędkować lub nurkować z butlą, to również należy wykupić zezwolenie. Na terenie parku można cumować w wyznaczonych 20 miejscach. Pięć z nich jest wyposażona w boje, a przy niektórych są umiejscowione tawerny, w których można się posilić.  Na terenie Kornat znajdują się również dwie mariny, które posiadają nazwy wysp, na których są umiejscowione: Marina Zut oraz oraz Marina Piskera. Zejść na ląd można również jedynie w wyznaczonych miejscach i nie można, opuszczać wytyczonych ścieżek. Wynika to zarówno z wymogów ochrony środowiska, jak i tego, że większość ziemi stanowi własność prywatną. Z miejsc godnych odwiedzenia należy polecić szczyty Metlina i Opat na Kornacie oraz Litnji Vrh na Smokvicy, z których rozciągają się wspaniałe widoki. Zabytkami godnymi uwagi są pozostałości XVI-wiecznego fortu Tureta na wyspie Kornat oraz kościół na wyspie Tarac.

kornati1

Nie można też nie wspomnieć o bogactwie tutejszej podwodnej fauny i flory. Jeśli marzycie o spotkaniu z żółwiem, którego średnica przekracza 1 metr lub z delfinami, to nie będzie na to większej szansy na całym wybrzeżu Chorwacji.

Kornaty stanowią niepowtarzalny labirynt wysp wyłaniający się z lazurowej wody,ze względu na swoje położenie j trudno dostępny dla rzesz turystów, natomiast leży w bezpośrednim sąsiedztwie takich popularnych baz czarterowych jak Zadar, Sukosan i Biograd. Warto się w nim zagubić na  jakiś czas.

Wyspa Kos

Wyspa Kos jest trzecią co do wielkości wyspa Archipelagu Dodekanez. Wielu żeglarzy właśnie z Kos lub Rodos zaczyna swój rejs po Dodekanezie, gdyż tam znajdują się bazy firm czarterowych. Kos nie jest zbyt dużą wyspą, ma ok 40 km długości oraz 10 szerokości.

Główne miasto na Kos nosi tę samą nazwę co wyspa i znajduje się na  jej wschodnim krańcu. W sezonie letnim miasto jest bardzo gwarne i tłoczne. Turyści z całej wyspy przybywają tutaj aby zwiedzać tutejsze zabytki lub skorzystać z oferty rejsów statkami wycieczkowymi. Z zabytków można zwiedzić liczne pozostałości z czasów antycznej Grecji; drzewo Hipokratesa, pod którym wedle tradycji nauczał Ojciec Medycyny a także górujący nad portem zamek Joannitów. Jacht można zacumować w porcie miejskim pod zamkiem lub w pobliskiej marinie Kos.

P1030390

Płynąc ok. 10 km na południowy wschód od Kos warto zatrzymać się przy termach. Są to gorące źródła wypływające bezpośrednio do morza. Z bloków skalnych został utworzony niewielki basen, gdzie gorąco woda ze źródeł miesza się woda morską tworząc świetne miejsce do relaksacyjno- zdrowotnej kąpieli. Wszystko to znajduje się w cieniu wysokich, wulkanicznych klifów. Jest to naprawdę unikatowe miejsce warte polecenia.

P1030423

Na południowym wybrzeżu znajduje się uważana za najbardziej malowniczą miejscowość na Kos – Kardamena. Posiada ona port, malownicza promenadę przy której znajduje się wiele tawern, oferujących świetne śródziemnomorskie jedzenie. Miasto jest bardzo popularne wśród angielskich turystów. Dalej za Kardameną ciągna się piękne, piaszczyste plaże.

P1020900

Zachodni kraniec wyspy jesy niezwykle malowniczy. Jest to górzysty cypel, u podnóża którego leży miejscowość Kefalos.  Punktem charakterystycznym miejscowości jest  skalista wysepka Kastri z kapliczką Agios Nicolaos, do której można dopłynąć wpław. Na brzegu ciągnie się piaszczysta plaża z urokliwymi ruinami greckiej świątyni. W Kefalos znajduje sie również niewielka marina Kamari czynna w sezonie letnim.

P1030335

Północny brzeg wysp jest znacznie mniej urozmaicony. Za to oferuje wspaniałe plaże z piaszczystym dnem, które oferują wymarzone warunki do kąpieli morskich. Nawet  woda po tej stronie wyspy jest cieplejsza, ze względu na małą głębokość morza. Z miejsc które leżą w bezpośredniej bliskości Kos należy polecić małą wysepkę Pserimos z urokliwym miasteczkiem nad piaszczystą plażą w głębi skalistej zatoki oraz wyspę Nizyros, na której znajduje sie czynny wulkan, który jest dostępny dla zwiedzających.

P1030057

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Next entries »